İzmir'in En Güncel Haber Sitesi

İstanbul-İzmir Otoyolu’nda Gişede Yeni Uygulama

İstanbul-İzmir Otoyolu'nda Gişede Yeni Uygulama

0 12

 

İstanbul-İzmir Otoyolu’nda Gişede Yeni Uygulama

İstanbul-İzmir Otoyolu’nda Hızlı Geçiş Sistemi-Otomatik Geçiş Sistemi (HGS-OGS) gişelerinde nakit ya da kredi kartıyla ödeme yapan sürücülerden dolayı gişe sahalarında oluşan beklemeleri önlemek amacıyla yeni bir uygulama başlatıldı.

Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ tarafından yürürlüğe konulan uygulama kapsamında sürücüler, HGS-OGS gişelerine konulan butona basarak “ihlalli geçiş bildirim formu” alıyor.

Hemen ardından bariyerin açılmasıyla yoluna devam eden sürücüler, bildirimde yazan yönlendirmelerle geçiş ücretini 15 gün içinde ödeyebiliyor. Geçişleri ile ilgili bilgiler e-Devlet, Karayolları Genel Müdürlüğü (www.kgm.gov.tr), Otoyol AŞ (otoyolas.com.tr) web siteleri ve Otoyol Mobil uygulama üzerinden plaka bilgileri girilerek takip edilebiliyor.

Bağlantı yollarıyla 426 kilometre uzunluğundaki otoyolda gişelerin birçoğunda devreye alınan butonlu geçiş, yıl sonuna kadar tüm HGS-OGS çıkış gişelerinde uygulanacak.

Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ Genel Müdür Yardımcısı Halil Omurtak, “Sürücüler, otoyolu gideceği mesafeye bağlı belirli bir ücret karşılığında kullanmaktadır. Bu bağlamda, yolumuzu kullanan tüm sürücülerimizin şikayet ve taleplerini dikkate alarak çözümler geliştirilmekte ve işletme bakım faaliyetlerimiz yürütülmektedir” diye konuştu.

Sistem, öncelikle geçişini HGS-OGS gişelerinde nakit veya kredi kartı ile yapmak isteyen sürücüleri nakit gişelerine yönlendiriyor. HGS-OGS gişelerini sadece etiket sahibi sürücülerin kullanması sağlanıyor.

HGS-OGS gişelerinde ödemenin alınamadığı durumlarda ise sürücüler, geçişin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için butona basıp ‘ihlalli geçiş bildirim formu’nu alacak, bariyer açılacak ve bildirimde yazan yönlendirmeler ile geçiş ücretini 15 gün içinde ödeyebilecek.

Uygulamayla, sürücülerin yüzde 80’inin gişe sahalarında beklemeden geçişlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirme hakkına sahip olacağını belirten Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ Genel Müdür Yardımcısı Halil Omurtak, “Gişelerde bekleme olmayacağı için hem zaman hem de yakıt tasarrufu sağlanarak çevre kirlenmesine karşı da olumlu bir katkı sunulacak” diye konuştu.

Bu tür önemli uygulamalar ve gelişmeler ile ilgili bilgiler almak ve güncel haberleri öğrenmek için sitemizi takipte kalın.

Haberi Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.