Home / Gündem / Prof. Dr.  Azbar,  “İzmir’in tüm çöpleriyle, İzmir’in bütün otobüsleri çalıştırılabilir”

Prof. Dr.  Azbar,  “İzmir’in tüm çöpleriyle, İzmir’in bütün otobüsleri çalıştırılabilir”

Prof. Dr.  Azbar,  “Çevre haftası bizim için bir fırsat. Hedefimizde gençler  öğrenciler  ve çocuklar var. Atığa hayat kazandırmanın üzerinde duruyoruz. Çevre topluluğuna katkı verilmesini arzuluyoruz. Bütün amacımız İzmir’e ve  Ege’ye yakışan bir yeşil üniversite  yaratmak’’ dedi

 

Prof. Dr. Nuri AZBARİZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nuri Azbar, her yıl  5 Haziran tarihinin Dünya Çevre Günü olarak kutlandığını belirterek, Dünya Çevre Günü’nü Ege   Üniversitesi’nde  çeşitli   etkinliklerle kutlayacaklarını söyledi.

Dünya Çevre Günü’nün tüm Dünya’da   coşkuyla kutlandığının altını çizen Prof. Dr.   Azbar, bu günün sadece etkinlik  kutlamalarıyla kalmamasını  dileyerek “Felsefik olarak da çevre bilincinin yerleşmesini istiyoruz’’ dedi.

Çeşitli çevre sorunlarına değinen Prof. Dr.  Azbar,  “Katı atık sorunundan  menfaat sağlayabiliriz. Bu atıklara,  atık gözüyle değil kaynak gözüyle bakılması gerekiyor.  Ülkemiz  enerji ve gübre fakiri. Bu atıklardan  enerji üretme ve yakıt anlamında  yarar sağlanabilir. Yeterli ağaç dikilse bu tür sorunların hepsi kökten çözülür. İzmir’in tüm çöpleriyle, İzmir’in bütün otobüsleri çalıştırılabilir. Bunlar çevre dostu organizmalarla metan gazı ile üretebilir’’ dedi.

AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR

MÖTBE’de 6 Haziran tarihinde  ‘Ağaç Yaş İken Eğilir’ teması etrafında  “1. Çevre Şenliği” düzenleyeceklerini ifade eden Prof. Dr.  Azbar, “Çok basit deney ve görsellerle çevresel kirlenmenin zararları ve nasıl engellenebileceği konularından bahsedeceğiz.  Çevresel farkındalık anlamında kısa filmler,  çevre sektör buluşması  gibi etkinlikler yapacağız. Geçen sene öğrencilerin atık maddelerden yaptığı sanatsal eserleri sergileyeceğiz’’ diye konuştu.

 

YEŞİL ÜNİVERSİTE

Atıklardan değer elde etmenin ilk aşamasının halkı bilgilendirmek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Azbar, yaşanılabilir bir dünyanın sırrının ısrarda ve farkındalık yaratmakta olduğunu dile getirdi. Hastanedeki atıkların bilinçli şekilde geri dönüşüme kazandırılması için  hem öğrenci  hem üniversite çalışanı hem de akademisyenlere  eğitimler verildiğini kaydeden Prof. Dr.  Azbar, çevre dostu ve kurumsal  firmalarla çalışmanın  önemine vurgu yaptı.

Prof. Dr.  Azbar,  “Çevre haftası bizim için bir fırsat. Hedefimizde gençler  öğrenciler  ve çocuklar var. Atığa hayat kazandırmanın üzerinde duruyoruz. Çevre topluluğuna katkı verilmesini arzuluyoruz. Bütün amacımız İzmir’e ve  Ege’ye yakışan bir yeşil üniversite  yaratmak’’ diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Ege’nin Kültürü Ege Kültür Derneği ile yaşayacak

Anadolu kültürünü yaşatmak amacıyla 25 yıl önce kurulan “Anadolu Kadınları Dans Topluluğu” ve 6 yıl ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir